Prognoos kuueks kuuks: mai 2016 – oktoober 2016


Uuendanud 24. aprillil 2016 Marko Kaasik .

 

Tähelepanu! See prognoos on iseseisev. Ükski Eesti ega välismaa ilmaportaal ei vastuta selle eest, ka siis kui kuvab seda lingina. Kõigi tehniliste ja sisuliste küsimuste ning soovidega palun pöörduda: marko.kaasik(ät)ut.ee. Vabandan kasutajate ees, et ma ei saa alati päris regulaarselt seda prognoosi uuendada ja loodan mõistvale suhtumisele.

 

Prognoos lähtub atmosfääri dünaamika mudelist, mis arvestab maailmamere ja atmosfääri koostoimet (NOAA, USA). See prognoos on tehtud mudeli teise versiooni põhjal, mis on kasutuses alates 2011. aastast: NCEP coupled forecast system model, arvutustulemused vt. http://origin.cpc.ncep.noaa.gov/products/people/wwang/cfsv2fcst/.

Võrreldes traditsiooniliste statistiliste mudelitega (analoogaastad, regressioonmudelid) on dünaamika mudel teaduslikus mõttes rohkem kui samm edasi, kuid sõltub palju atmosfääri, ookeani ja maismaa seostest, mille modelleerimise ajalugu on palju lühem kui üle poole sajandi pikk atmosfääridünaamika mudelite kogemus. Suure arvutusmahu ja globaalse andmehõive (meteoroloogilised vaatlusandmed) tõttu on globaalse kliima numbriline modelleerimine siiani jõukohane vaid suurematele uurimiskeskustele maailmas. Jooksva kuu prognoosi tegemiseks on kasutatud ka keskmise ajaskaala mudelite arvutusi.

Alates 2010. aasta algusest on NCEP leheküljel korraga kolm erinevat prognoosi: arvutatud viimase 10 päeva, neile eelnenud 10 päeva ja omakorda viimastele eelnenud 10 päeva algandmete põhjal. Igaüks neist prognoosidest on keskmine 40 mudelarvutusest – uus arvutus tehakse neli korda päevas uute laekuvate algandmetega. Kolmest keskmistatud prognoosist kõige usaldusväärsemaks loetakse hiliseimat, kuid võrdlemine kahe eelnevaga annab aimu tulemuste stabiilsusest – kui need erinevad palju, siis on karta, et mudel ei suuda käesolevatest algtingimustest tõepärast prognoosi anda.

NB ! Tänapäeva teadmiste tase ei võimalda veel prognoosida ilma kolmeks kuuks ette sama täpselt nagu kolmeks päevaks. Palume arvestada suuremate kõrvalekalletega kui mõne päeva või nädala puhul. Eriti kehtib see sademete kuusummade kohta. 

 

Temperatuurid on toodud eraldi Eesti merelise (Ristna, Hiiumaa) ja kontinentaalse (Tartu) osa kohta. Sademete pikaajaline prognoos on liialt ebatäpne selleks, et erinevusel Eesti eri osade vahel oleks tähtsust. Seetõttu on see prognoos antud ainult Tartu kohta.

Alates märtsist 2011 on normiks, millega kuukeskmisi prognoose võrreldakse, võetud aastate 1970 – 2001 keskmised EMHI andmetel ( http://www.emhi.ee/ -> kliima -> kliimanormid).


   

Kommentaar. Aprilli keskmine temperatuur võib tulla paljuaastase keskmise lähedal, või isegi veidi kõrgem: kuigi kevad on vinduma jäänud, ei ole olnud lausa talve tagasipöördumist, mida mõnedel aprillipäevadel üsna paljudel aastatel ette tuleb. Samas oli aprilli algus õige soe. Eks näis, kas uu algul ennustatud üks kraad paljuaastasele keskmisele ka lisaks tuleb. Sadu on nähtavasti rohkem, kui tagasihoidlik 20% üle normi, mida kuu alguses prognoosisin.

Uus prognoos näitab, et hiliskevad ja suvi tulevad üsna „harju keskmine“, mis võib mõnede hiljutiste aastate järel närune paista.

 

Kuu

Mis laadi ilma ootame?

Temperatuur, ºC

Sademed, mm

Ristna

Tartu

Tartu

norm

prognoos

norm

prognoos

norm

prognoos

Mai

Eestist põhja ja itta jäävate aladel on õhurõhk tavalisest veidi kõrgem, meid riivavad lõuna pool liikuvad madalrõhkkonnad, tuues mõõdukalt vihma. Kokkuvõttes on nii temperatuurid kui sajuhulgad üsna normaalsed.

+8,3

+8,3

+11,1

+11,2

53

55

Juuni

Õhurõhk Põhja-Euroopas on tavalisest kõrgem, kuid läänetsüklonid külastavad aeg-ajalt Baltimaid. Ootame üsna päikesepaistelist keskmise õhusoojaga või soojapoolset juunit, sajab normaalselt.

+13,0

+13,2

+15,1

+15,5

69

67

Juuli

Eestist põhjas on jätkuvalt ülekaalus kõrgrõhkkonnad, kuid meil tuleb valmistuda vahelduvaks ilmaks. Ka juuli tõotab tulla igas mõttes normilähedane.

+16,3

+16,5

+16,9

+17,1

76

72

August

Skandinaavias ja Põhja-Atlandil on õhurõhk tavalisest kõrgem, kuid Eestisse jõuab suhteliselt palju madalrõhkkondi, mis toovad jahedat merelist õhku ja vihma. Temperatuur on kokkuvõttes üsna tavaline, kuid vähese paikesepaiste tõttu on päevad jahedad. Sajab veelgi rohkem, kui sel aasta keskeltläbi sajuseimal kuul tavaks.

+16,2

+16,4

+15,6

+15,6

80

86

September

Augustis väljakujunenud kõrgepoolne õhurõhk Euroopa põhjaaladel ja mõõdukalt tsüklonaalne ilm Baltimaadel püsib. Ootame üsna tavapärast septembrit.

+12,1

+11,9

+10,4

+10,5

67

69

Oktoober

Oktoobris olukord muutub: läänetsüklonid hakkavad liikuma üle Põhja-Skandinaavia, tuues meile pehmet merelist õhku Atlandi ookeani keskmistelt laiustelt. Ootame tavalisest veidi soojemat ja sajusemat oktoobrit.

+8,3

+8,5

+6,1

+6,5

69

73

 


Koostaja ega Tartu Ülikool  ei kanna juriidilist vastutust prognoosi kasutamisest tulenevate tagajärgede eest. Muidugi teeme oma parima, et prognoos oleks täpne ja õigeaegne.

Neither forecaster nor University of Tartu is responsible (in legal terms) on the consequences of using our forecast. However, we do our best to ensure the quality of forecast.


Prognoos on sõltumatu
Eesti Meteoroloogia ja Hüdroloogia Instituudist ja teistest rahvuslikest ilmateenistustest.
Forecast is independent of any national meteorological service.