Korduma Kippuvad Vead


1. Tiitellehel:

- Teaduskonna vigane nimi; p.o Matemaatika-informaatikateaduskond viga: ..tika teaduskond (vrd. Arsti teaduskond); - instituudi vigane nimi; p.o Arvutiteaduse instituut (mitte "tea- duste"); - kuivõrd tiitellehel on ainele MTAT.03.133 vastavad rekvisiidid, siis seda ainet võtvatel teiste teaduskondade üliõpilastel tuleb kirjutada teaduskonnaks ja instituudiks ülalnäidatud; - pole juhendajat -- see on obligatoorne rekvisiit, vahet pole, kas kirjutate sinna minu või H. Nestra; - lk-number tiitellehel -- nii ei tehta! - tiitelleht on ühes ja töö ise teises keeles.

2. Sisukord: sisukord ise on sisukorras, veider rekursioon!

3. Valemite ebakorrektsus

Markantseim näide on kiirushinnang O(nlogn). See toob kaasa automaatse F-i Korrektne on näiteks O(n log n) või O(n*log(n)), vms. Defineerige kõik kasutatud tähised, sh., O ja n Kasutage muutujate tähistuste ja (võõrkeelsete) terminite ning nimede esitamisel kursiivi!

4. Poolitamise (ja rajastamise) puudumine. Poolitamise puudumine põhjustab inetult pikki sõnavahesid reas, rajastamise puudumine aga "ujuvaid" realõppe.

5. Teadustöödele sobimatu "mina-vorm":

aktsepteeritavad variandid: "meie" pro "mina", umbisikuline tegumood (otsustati, prooviti jne).

6. Kasutatud kirjanduse (materjalide) loetelu

puudumine -- vähemalt baastöö peab seal olema (sulgudes rekvisiit "käsikiri"); ilmselt ka viide J. Kiho õppevahendile, aga soovitatav on kasutada ka muid, sh. internetist leitud asjakohaseid materjale. Viimaste puhul tuleb kirja panna ka viimase väisamise kuupäev.

7. Ärge adresseerige

oma tööd "asjatundjale", kes viideteta peaks tundma Teie probleemi, baastöö tulemusi jmt. -- kirjutage lugejale, kes on üldjoontes kompe- tentne, ent Teie teemast ei pruugi midagi teada. Teisisõnu: ärge kirjutage mulle, vaid virtuaalsele huvilisele!

8. Vältige emotsionaalseid hinnanguid!

("Väga", "kiire" (mille suhtes?), "parim" jne).

9. Vältige "kõnekeelt":

"sedasi", "suht", "muideks" jne.! Veel kord: teadustöö stiil on kuiv, täpne ja isikupäratu, esitatavad tudengitööd PEAVAD järgima teadustööde kaanoneid. Ärge laske end eksitada pop-teaduse, õpiku- ja ajalehestiilist, seal on isikupärane stiil vaieldamatu voorus.

10. Veel kord,

kui Teie emakeel pole eesti keel, aga kirjutate selles keeles, siis laske oma tööle teha igaks juhuks keeleline korrektuur -- ma ei saa hindamisel arvestada autori rahvusega, kui töös on ka eestlaste hinnet madaldavaid keelevigu.

11. Pidage kinni viitamistavadest:

Kui refereerite midagi (või kedagi), tuleb viidata autorile (kasutatud materjalide loetelu kasutades); kui tsiteerite baastööd või muid allikaid, peab tsitaat olema jutumärkides. Viitamistehnika vastu eksimise räigeim variant on plagiaat, mis on mh. kriminaalkuritegu.