●○ Main page ●○ Estonian Goplayers ●○ Tournaments ●○ Where to play ●○ Equipment and books ●○ Go and Estonia ●○ Pictures ●○ Näitlikud mängud ●○ Korea viiteid ●○ Teised lauamängud ●○

Eesti Go

Eesti ja teised lauamängud

Nagu mujal Euroopas, on ka Eesti populaarseim sportlik lauamäng male. (Tuletagem meelde, et Paul Keres on Eesti viiekroonisel! Väidetavasti ainuke malemängija, kes sarnase au on ära teeninud.) Male on endiselt populaarne, ehkki kaugeltki enam nii tugev kui 10-50 aastat tagasi. Paul Keres oli maailma tugevamate malemängijate hulgas aastatel 1938-1965, ning Jüri Ehlvest oli lühikest aega peaaegu sama tugev 1980ndate lõpus.

Rendžu (kes ei teaks selle lihtsamat versiooni, "viis nuppu ritta"?) ei ole ei maailmas ega ka Eestiski kaugeltki nii populaarne kui male, kuid samas on eestlased maailmas väga edukad. Eestis on aktiivselt tegutsev Rendžuliit. Ando Meritee on olnud maailma parim mängija aastaid (WC 1993, 1999, 2001) ja võibolla on siiani, kuigi 2003 aasta maailmameister on hoopis 15-aastane Tunnet Taimla. (Vaata Tunneti intervjuud "Renju World"-is).

Eestlaste suhtelisest edukusest annab kujuka pildi ametlik maailma rendžumängijate reitingutabel. Viimati kontrollides sisaldas see 303 rendžumängija nime. (Võrdluseks: ainuüksi Euroopa Gomängijate reitingutabel sisaldas 5000 nime, ning Aasias on Gomängijaid kümnetes miljonites! Samas: gomokut mängivad samuti miljonid. Ning parimad Eesti Gomängijad on ehk maailmas paremuselt nii 1-2 miljoni vahel.)

Mänguna aga ka kultuuriliselt on Rendžu ja Go mõneti sarnased. Mõlemad on pärit Aasiast. Mõlemaid mängitakse mustade ja valgete kividega sarnastel laudadel. Rendžulaud on küll 15x15 ja Golaud 19x19, kuid see ei loe - veel 20ndatel mängiti Rendžut 19x19 laual, ning vanas Hiinas olevat Golaua suurus olnud 15x15. 15x15 Go on täiesti mängitav Rendžulaual. Loodetavasti kujuneb välja sinasõprus ka Eesti Go- ja Rendžumängijate vahel!


From left to right: Cho Hunhyun vs Lee Changho; Garry Kasparov vs Vladimir Kramnik; Aldo Meritee vs Shigeru Nakamura.Algajatele
Tarmo Jüristo leht algajatele
PlayGo.To
Ülevaated
Go (Wikipedia)
Infokogumikke
Sensei's Library


Serverid
Tygem (how to get to Tygem) Cyberoro Dashn IGS KGS
Arvutiprogrammid
-Mänguprogrammid
Gnu Go
--Ülevaated
Go Programs @senseis
The Computer Go Ladder
- Kliendid gGo
-Tesuji, L&D jm probleemid
UliGo
goproblems.com
Kombilo
-Nipet-näpet
sgf2tex
-Go tarkvara
... Series 60 mobiilidele
-AGA Go tarkvara nimekiri
Govarustus
Poed Eestis:
Ludo
We Play
Tarnijad:
Gaimport
het Paard
Yutopian
Kiseido
Samarkand
Raamatud:
Ülevaade
Uudised
World Go News blog
IGO-Kisen
Go4Go GoBase
Veebifoorumid
GoDiscussions
Reitingud
-(Valdavalt) Profireitingud:
Pro Go Ratings
Holigori reitingud
Chinese Pro Ratings
-(Valdavalt) Amatöörid:
EGF reitingud
AGA reitingud
Organisatsioonid
International Go Federation
Baduk Kiwon (Korea)
Chinese Go Association
Nihon Kiin (Jaapan)
EGF (Euroopa)
European Go Database
AGA (USA)
Amatööride turniire
World Amateur Go Championship
Eesti ja Go
EGF Eesti reitingud
Eesti leht Sensei's.
Eesti leht SuomiGo's
Go mailing-list
Eesti Go Blob
Lahe Go foorum
Lõbu
Hikaru No Go

Seda lehte peab üleval Helger Lipmaa.

Valid HTML 4.01!

for