INTRANET, MIS TA ON?

 

INTRANETI MÕISTE

 

Selleks, et teada saada, mis intranet tegelikult on annan ma terve hulga erinevaid definitsioone, mis pärineva erinevatest allikatest (kodulehekülgetelt, raamatutest ajakirjadest):

Intranet - Interneti platvormil põhinev ettevõttevõrk.

Intranet - firmasisene arvutite lähivõrk, kus kasutatakse Internetiga ühilduvaid protokolle ja programme.

Intranet - seda terminit on hakatud viimasel ajal kasutama tähistamaks Interneti vahendite (sirvimisprogrammi ehk brauseri ja hüpertekstidokumentide) kasutamist kohtvõrgus.

Intranet - lokaalvõrk.

 

Sisuliselt tähendavad kõik need intraneti (otsetõlkes sisevõrk) mõiste seletused seda, et intranet on firmasisene Internet.

 

INTERNET JA INTRANET

 

Nagu eelnevalt juba öeldud, kõneldes ettevõtte-sisestest infovahetuseks võimelistest arvutite ühendusest nimetame seda intranetiks aga kui me räägime ülemaailmsest infovahetuseks võimelisest arvutite ühendusest nimetame seda Internetiks.

 

Intranet on tavaliselt ühenduses Internetiga. Võib öelda, et intranet on Interneti osa. Reeglina on nii, et ettevõttesisesed nn. emaarvutid pakuvad enamus teenustest ainult nn. intraneti arvutitele (nt. failide vahetamine, virtuaalsed teadetetahvlid ..) ning mõnda teenust välismaailmale (nt. elektronkirjade vahetamine, kodulehekülgede eksponeerimine, uudistegrupid). Rangelt võttes peaks intranetiks nimetama sellist arvutite ühendust, mis ei oma mitte mingisugust kontakti ülemaailmse arvutivõrguga - Internetiga. Praktiliselt pole aga mõistlik ennast nii ära isoleerida.

 

Tänu Interneti tehnoloogia kiirareng on tekitanud uue lahenduse firmasiseste kohtvõrkude loomiseks - ühe ettevõtte arvutid saab omavahel mugavalt kokku ühendada selle sama interneti tehnoloogia abil. Niisugused väikesed nn. Interneti ehk intranetid ei ole, nagu juba mainitud, reeglina mujale avatud, ning kõik andmebaasid, dokumendid ja muu info püsib häkkerite eest kaitstuna kindlalt ettevõte piires. Firma töötajad kasutavad intranetti enam-vähem samal viisil, nagu Internetti kasutatakse, piirdudes seega sisuliselt üheainsa võrgusüsteemi tundmaõppimisega. Soovi korral saab intranetti teha kättesaadavaks väljastpoolt (Nt. kodus või reisil oleva töötaja jaoks) hariliku Interneti kaudu, kasutades sellel juhul krüpteerimist ja salasõnu, mis väldivad “pealtkuulamise”. Ettevõtted on parajasti avastamas intranetti, kui praktilist ja odavat lahendust oma lokaalse arvutivõrgu loomiseks ning seetõttu kasvab intraneti jaoks ettenähtud riist- ja tarkvaraturg kiiremini kui hariliku Interneti-tarkvara turg.

 

MIDA ON VAJA INTRANETI JAOKS?

 

Intraneti jaoks on vajalikud: kohtvõrk, brauser ja hüpertekstiredaktor. Seoses Microsoft Office 97 müügiletulekuga on kõik vajalikud vahendid koondatud ühte karpi, nende kasutamiseks on vaja vaid “poliitilist otsust”. Viimane ongi kõige keerukam, sest organisatsiooni tasemel on vaja määrata, kas üldse ja millist infot kohtvõrku paigutada ja kes mida peab tegema. Igale kohtvõrgu töökohale peaks olema installeeritud Windows 95 või Windows NT Workstation 4.0, Internet Explorer 3.0 ja Office 97 või selle dokumentide failivaatajad. Internet Explorer ning Wordi, Exceli ja PowerPointi failivaatajad on tasuta saadaval Internetist Microsofti kodulehelt (http://www.microsoft.com) ja neid võib litsentsipuhtalt installeerida kõigile arvutivõrgu töökohtadele. Internetiühendus pole hüpertekstdokumentide kasutamiseks kohtvõrgus otseselt vajalik.

 

KUIDAS FIRMAS ALUSTAD INTRANETI

LOOMIST JA KUIDAS SEDA KA KASUTADA?

 

Kõigepealt tuleks võrguserveri üldkasutatavale kettale moodustada spetsiaalne kaust, nt \intranet ja sellele vajalikud alamkaustad, nt \intranet\aastaaruanne, \intranet\aktsiad jne. Kausta \intranet paigutatakse HTML-dokument intranet.htm - intraneti kodulehekülg il), milles on rida hüperlinke, nt Aastaaruanne, Aktsiad jne. Iga hüperlink viitab mõnes kausta \intranet alamkaustas paiknevale Office 97 või HTML-dokumendile. Iga alamkausta sisu eest hoolitseb kindel teenistus. Aastaaruaande korral võib põhidokumendiks olla tekstiline Haldusaruanne (fail laiendiga DOC), mille lisade nimed Bilanss, Rahavood, Põhivarad jne on hüperlingid, mis viitavad vastavatele Exceli tabelitele (failid laiendiga XLS). Seega poleks näiteks raamatupidamisel vaja teha muud, kui avada Word 97-ga olemasolev tekstifail Haldusaruanne (või koostada uus fail) ja lisada sinna hüperlingid. Kõik Aastaaruandega seotud dokumendid salvestab raamatupidamine serveri kausta \intranet\aastaaruanne.

 

Info kohtvõrgus kättesaadavaks tegemine ei eelda senisest erinevat dokumentide koostamist, v.a hüperlinkide lisamine, ega vaja seega lisakulusid ja lisakoolitust. Dokumentide vaatamine toimub töökohtadel Internet Explorer 3.0 abil. Kui arvutivõrgul on Interneti püsiühendus, võiks Internet Explorer töökohtadel avaneda arvuti kõvakettal paikneva kasutaja koduleheküljega, millel on hüperlink intraneti koduleheküljele. Internetiühenduse puudumisel võib Internet Exploreri koduleheks määrata firma intraneti kodulehekülje. Kui firmal on Interneti püsiühendus ja oma avalik Interneti kodulehekülg, siis ei tohiks sellesse paigutada viidet sisemiseks kasutamiseks mõeldud intraneti koduleheküljele.

 

Üldiselt saaks intraneti püsti panemisega hakkama ka see, kellel puuduv eelnev väljaõppe. Siiski peaks ühteist Internetist ja sellega seonduvast eelnevalt teadma.

 

 

KUST SAADA VEEL INFOT?

 

Selle referaadi materjal pärineb põhiliselt erinevatelt kodulehelülgetelt, aga ka Interneti käsiraamatutest(neid peaks saama nii poest kui ka raamatukogudest). Siiski soovitan inimesel, keda see teema rohkem huvitab, mitte raamatutes tuhlata vaid asuda hoopis Internetis surfama. Rohkem infot saaks järgnevatelt kodulehekülgetelt:

http://www.microsoft.com

http://www.am.ee/arhiiv/am96-9/algus.htm

http://www.datel.ee

http://www.it.ee/arvom/intranet.htm

http://www.index.ee/intranet.htm

http://www.it.ee/TArkvara/Microsoft/PressRel/0696/ovallpr.htm

http://www.it.ee/TArkvara/Microsoft/PressRel/0696/nt40inpr.htm http://www.it.ee/TArkvara/Microsoft/PressRel/0696/office97pr.htm

 

Koostatud: 21.04 1999

Autor: Kadri Ruusmaa