Eesti alalt pärit kutsealused ja sõdurid I maailmasõjas

Rahvusarhiivi ühisloome projekti andmebaasi kantud mehed valdade ja linnade kaupa

Rahvusarhiivi I maailmasõjast osavõtnute andmebaasi loomiseks on indekseerimisel kutsealuste ja väkkevõetute nimekirjad aastatest 1911-1917 ja teenistuskirjad Eesti polgu arhiivist. Nimekirjades olevate nimede kuju on väga ebaühtlane. Nimed on valdavalt kirjutaja poolt käsitsi kirillitsas kirja pandud ja nende dešifreerimine ei ole alati paremagi tahtmise juures täpselt võimalik. Lihtsam on otsida sobivat inimest tema sissekirjutuse lahtri järgi. Tolleaegsed vallanimed ja piirid erinevad aga tänapäevastest palju ning seepärast on otsimise lihtsustamiseks kantud tollased linnad ja vallakeskused tänapäevasele kaardile ning neil klikates saab teha päringu andmebaasi sissekirjutuse järgi. Paljude valdade kutsealuste kohta ei ole dokumentatsiooni säilinud või ei ole allikaid veel sisestamiseks välja pandud, seetõttu on teada neist valdadest vaid üksikud nimed. Sellepärast on ka Virumaa, Järvamaa, Viljandimaa ja Võrumaa kaardil kollase-rohelisekirjud. Mujal on indekseerimine aga enamasti pooleli. Oluline on märkida, et nagu tänapäeval, nii ka siis ei pruukinud sissekirjutus ja tegelik elukoht kokku langeda. Osade sõdurite puhul ei ole sissekirjutuse kohta andmeid või ei ole lahtrit täidetud, seetõttu tuleks neid püüda Rahvusarhiivi portaalis ikkagi nime järgi otsida.

Kaardi nupukeste värv ja sissekantud sõdurite arv ei muutu reaalajas (vt kuupäeva kaardi legendis), kuid päringud annavad alati hetkel korrektse vastuse.

Kui mõni tolleaegne vald on puudu, üle või paikneb kaardil seal, kus ta paikneda ei tohiks, siis kirjutage kaili.muurisep@ut.ee, muudes küsimustes pöörduge otse Rahvusarhiivi poole.

Käesoleva lehekülje olen loonud omast vabast ajast hobi korras ja seda tuleb sellisena ka võtta.

Kaardi saab avada suurelt eraldi aknas siit.