Tänane plaan:

  1. OpenOffice.org HTML-dokument või Mozilla Composer – kodulehe tegemisest

Veebilehe teistele nähtavaks muutmine

Kasutajal on oma kodulehe hoidmiseks oma kodukettal kaust public_html. Sellesse kausta pandud faile on võimalik vaadata üle veebi. Vaikimisi on aga kaustal sellised õigused, et teistel kasutajatel puudub sellele leheküljele ligipääs.

Selleks, et ka teised kasutajad Teie kodulehte näeksid, on tarvis anda veebifailidele ja kaustale public_html sobivad õigused. Failiõiguseid võib panna iga faili kohta eraldi või grupiviisiliselt. Allolevalt seatakse aga kaustadele maskid – sellisel juhul antakse kõikidele antud kaustades loodavatele failidele vastavalt soovile määratud õigused.

Käskude setfacl ja getfacl abil on võimalik seadistada ja hiljem kuvada kaustade õiguste seadistusi.
Juhendaja kausta puhlic_html kausta seadistus (getfacl public_html).

# file: public_html/
# owner: kerstit
# group: users
user::rwx
user:www:r-x #effective:r-x
group::r-x #effective:r-x
mask:r-x
other:r-x

  1. Logi SSH Secure shell või PuTTY abil serverisse math.ut.ee (oma kasutajanime ja parooliga) NB! Mitte FTP kliendiga!

    1. kirjutada käsk: setfacl -m u:www:--x .

    2. kirjutada käsk: setfacl -m m:--x .

    3. kirjutada käsk setfacl -m m:r-x public_html

    4. ja käsk: setfacl -m u:www:r-x public_html

    5. Serverist väljumiseks kasutage käsku: exit

Edaspidi on kasutatud veebilehekülgede aadresside tähistamisel sõna „kasutajanimi“ - selle asemel kirjutate oma kasutajanime, millega ka klassi arvutitesse sisse pääsete.

NB! HTML-dokumentidele nimede andmisel ärge kasutage täppidega tähti, tühikuid ja erisümboleid!

Veebilehtede loomisel on võimalik kasutada linkide loomiseks suhtelisi ja absoluutseid aadresse. Suhtelised aadressid näitavad viidatava lehekülje asukohta võrreldes lehekülje endaga kaustapuus. Absoluutsete aadresside kasutamisel on näidatud ära lehekülje URL – kui koduleht teise serverisse tõsta – siis on lingid katki.

NB! Veebilink, mis viitab dokumendile/failile väljaspool public_html kausta, töötab korrektselt ainult veebilehe looja arvutis. Veebikasutajatel puudub ligipääs andmetele, mis asuvad väljaspool public_html kataloogi. Seega kõik andmed, mida tahate veebis näidata, tuleb tõsta kausta public_html või tema alamkaustadesse.

TÜ tudengitel on võimalik veebi kuvamiseks kasutada kõiki ülikooli veebiservereid. Erinevates serverites võib olla aga tarkvara erinevalt seadistatud. Näiteks serveris math.ut.ee on võimalik kasutada programmeerimiskeelt PHP, kuid teistes serverites võib olla see erinevalt seadistatud. Selleks et kasutaja kodulehte näidataks mingis kindlas veebiserveris tuleb veebiaadress anda vastaval kujul. Näiteks: http://math.ut.ee/~kasutajanimi.

Matemaatika-informaatikateaduskonna tudengid võiksid oma kodulehti vaadata läbi teaduskonna serveri. Seega oleks veebilehe aadress http://math.ut.ee/~kasutajanimi.

NB! Kui Te ei soovi oma kodulehte sellisena luua, siis võite järgmistes ülesannetes loodavad veebilehed luua kausta public_html/ao alamkaustadesse. (Eelnevalt tuleb luua kausta public_html alamkaust ao).

Selleks, et põhileheküljel (public_html) ei kuvataks alamkaustade ja failide loendit, tuleb luua kausta public_html tühi fail nimega index.html.

  1. Koosta tutvustav koduleht, millel oleks nimi, eriala, kursus jms. Tiitliribal peab olema teie nimi.

    • Ava Windows Exploreris kaust H:\public_html.

    • Loo sinna fail index.html. Redigeeri seda faili OpenOffice.org HTML-dokument või Mozilla Composeri abil. Teksti kirjutamine, taustade seadmine jms on sarnane tekstidokumendi redigeerimisega. Samuti võite kasutada raame, tabeleid jms.

    • Oma veebilehte näed http://math.ut.ee/~kasutajanimi/ (Matemaatika-informaatikateaduskonna tudengid võiksid kasutada teaduskonna veebiserverit)

    • Loo esilehele ka viit järgmise ülesande lahendusele.

  1. Koostada veebileht nimega openoffice.html

    • Selles dokumendis esitage teile meeldival teemal lühike OpenOffice.org programmiosa kasutamisõpetus. Juhend PEAB sisaldama ka pilte.

    • Näiteks:

      • OpenOffice.org HTML-dokument – veebilehe kujundamine tabeli abil. Iga tabeli lahtrile oma taustapildi seadmine.

      • OpenOffice.org HTML-dokument – täpp ja numberloendite kasutamine, nummerduse taasalustamine, nummerduse jätkamine mingilt kindlalt kohalt.

      • OpenOffice.org HTML-dokument – piltide lisamine veebilehele, (olemasoleva pildi lisamine; lõikepuhvris asuva pildi kleepimine dokumenti).

      • Seotud dokumendid OpenOffice.org abil. Erinevad võimalused. Pildi suurendamine, joonistuspinna suurendamine.

      • ...

  1. Piltide saamiseks ekraanil olevast hetkest: tekitada ekraanile programmiga seis, millest soovite väljalõiget teha.

    • Vajutage klaviatuuril klahvile PrtScr ( klahvi F12 parempoolne klahv)

    • Avage programm Paint. Vajutage Win+R ja kirjutage aknasse mspaint

    • Kleepige ekraanitõmmis progammi Paint. Ctrl+V, Shift+Insert või EditPaste.

    • Nihutage pilti üles ja vasakule kuni selles servas on soovitud pildiala algus.

    • Minge pildi alla paremasse nurka, klõpsake seal olevale mustale ruudukesele ja nihutage pilt sobiva suuruseni. Pildi pinna paremaks ärakasutamiseks võib pildi seada ajutiselt suurendusvaatesse ( CTRL + PageDown ja tagasi normaalvaatesse CTRL + PageUp)

    • Vajutage Ctrl+A. (Kogu pildiala märgistamine).

    • Lisage märgistatud ala lõikepuhvrisse. Ctrl+CV, CTRL+Insert või EditCopy.

    • Avage oma HTML veebilehekülg (Openoffice.org HTML-dokument), kleepige selles Ctrl+V abil pilt paika.

    • HTML lehekülje salvestamisel salvestatakse ka kõik sellele kleebitud pildid veebilehega samasse kataloogi (GIF formaadis). Pildid nimetatakse nime järgi, mis pannakse veebilehele salvestamisel.

NB! Kopeeri – kleebi meetodiga saab veebilehele pilte panna OpenOffice.org HTML dokumendis. Mozilla Composeriga seda teha ei saa. (Seal on vaja eelnevalt pilt ära salvestada).

Veebilehe kuvamise erivõimalused


.htaccess failid on loodud kataloogi põhiste veebiserveri konfiguratsiooni muutusteks. Selles failis võib olla koos üks või mitu konfiguratsiooni sätet ning see on tavaliselt paigutatud kindlasse kataloogi ning selles kirjeldatud direktiivid kehtivad nii sellele kataloogile kui ka tema kõigile alamkataloogidele.

Alati ei pruugi selle konfiguratsiooni faili nimi olla .htaccess - see sõltub veebiserveri sätetest.

Linke:

Apache Tutorial: .htaccess files

.htaccess - Wikipedia, the free encyclopedia


  1. Loo public_html kataloogi alamkataloog test.

  2. Ava veebilehitsejas aadress http://math.ut.ee/~kasutajanimi/test (NB! kindlasti server math.ut.ee ja oma kasutajanimi)

  3. Ava veebilehitsejas aadress http://lepo.it.da.ut.ee/~kasutajanimi/test

    Veebiserveris math.ut.ee ei näidata kataloogi test sisu veebis, kui seal puudub index.html dokument. Kui kataloogis pole faili index.html, aga sooviksid kataloogi sisu siiski veebi näidata, siis tee sinna fail nimega .htaccess, milles on rida Options Indexes . See .htaccess fail peab olema samuti kõigile loetav. Windows ei luba ilma nimeta faile luua, seega tuleb seda teha unixis.

  4. Loo sellesse kausta uus tekstifail nimega siinjahmisvajaon.txt ja vaata veebilehte (lehekülje värskendamiseks vajuta veebilehitsejas olles nupule F5) http://math.ut.ee/~kasutajanimi/test/ ja http://lepo.it.da.ut.ee/~kasutajanimi/test

Serveris math.ut.ee-le viitaval leheüljel kuvatakse veateade.

  1. Logi SSH Secure shell või PuTTY abil serverisse math.ut.ee (oma kasutajanime ja parooliga)

    • Minna kataloogi public_html/test käsuga cd public_html/test

    • Luua fail nimega .htaccess ja kirjutada sinna faili rida Options Indexes

      • Kirjutada käsurealt: echo Options Indexes > .htaccess

    • Anda failile lugemisõigus kõikidele kasutajatele: käsk: chmod 644 .htaccess

    • Vaadata veebilehte http://math.ut.ee/~kasutajanimi/test/ - kui asi lahendati korrektselt, siis näete selles kataloogis olevaid faile.

  1. Saada praktikumijuhendajale meil, milles on veebiaadressid oma kodulehele.
    http://www.ut.ee/~kasutajanimi/
    NB! Esilehel peab leiduma ka viit OpenOffice ülesande lahendusele.