Kristjan Kannike

Teadus

Artiklis “You and Your Research” arutleb Richard Hamming, mis eristab suurt teadlast tavalisest.

The Limits to Growth annab võimaluse mängida kuulsate Rooma Klubi mudelitega maailma saatuse kohta.

Paul Falstadi Math and Physics Applets’ides saab eksperimenteerida hulga lihtsate füüsikaliste süsteemidega nagu lained või harmooniline ostsillaator.

Populaarteaduse eesliinil asub Edge: raamatus “The Third Culture” annavad kosmoloogid, molekulaarbioloogid, psühholoogid, arvutiteadlased ülevaate viimaste aastakümnete saavutustest; uusi intervjuid teadlastega lisatakse umbes kord kuus.

Matemaatika

A View from the Back of the Envelope õpetab avastama maailma rehkenduse teel: võrdlema Linnutee mõõtmeid maistega, hindama suurusjärke, arvutama kümne astmetega ja tundma pikkuseid aatomist Universumini.

Jeff Weeksi geomeetriliste mängude seas on trips-traps-trull ja piljard toori (“baranka”) või Kleini pudeli pinnal ning kõverate ruumide lennusimulaator.

MathWorld on pidevalt täiendatav matemaatikaentsüklopeedia.

Füüsika

Units of Measurement on meetermõõdustiku-eelsete ühikute seletav sõnastik.

John Baez's Stuff: maailmatasemel matemaatilise füüsiku huvitavad ülevaated füüsikast (muuhulgas seni lahtised küsimused füüsikas) ja matemaatikast ning nõuanded noorele teadlasele. Veergu “This Week's Finds in Mathematical Physics” on ta kirjutanud alates 1992. aastast.

Artiklis “On the dimensionality of spacetime” näitab Max Tegmark, et pole tõenäoline mõistusega olendite teke meie 3+1 erinevate mõõtmetega aegruumides.

Richard Feynman : The Douglas Robb Memorial Lectures : Streamed video on Feynmani säravad populaarteaduslikud loengud elektronide ja valguse vastasmõju kirjeldavast kvantelektrodünaamikast, millest hiljem sai raamat “QED ”. Feynman oskab teha keerulise lihtsaks ja näidata asju kogenud füüsikulegi üllatava nurga alt.

Usenet Physics FAQ pakub vastuseid küsimustele üld- ja elementaarosakeste füüsikast, kvantmehaanikast, relatiivsusteooriast ja kosmoloogiast.

Kvantmehaanika nn. paljude maailmade tõlgenduses (The Everett Interpretation) toimub kõik, mis toimuda saab.

Beam Line on Stanfordi Lineaarkiirendi häälekandja, mis enam ei ilmu — kuid vanadki numbrid väärivad lugemist: näiteks elektroni avastamise 100. aastapäeva number [PDF, 2,14 MiB, 55 lk.].

Keemia

Chemistry: WebElements Periodic Table’ist leiab põhjalikke andmeid keemiliste elementide keemilistest ja füüsikalistest omadustest ning avastamisloost.

Geoloogia

The mineral and gemstone kingdom on mineraalide ja vääriskivide käsiraamat.

Psühholoogia

Michael Bachi Optical Illusions & Visual Phenomena pakub kümneid nägemisillusioone koos seletustega.

There is no stream of consciousness” on Susan Blackmore’i põnev artikkel, kus ta teeb nägemistaju-alastest avastustest järeldusi teadvuse olemuse kohta.

MIT professor Marvin Minsky on teinud kättesaadavaks oma artiklid tehisintellektist, teiste tsivilisatsioonide mõttemaailmast ja psühholoogiast.