Kristjan Kannike

Kirjanduslikud koomiksid

Koomiksid, mida pean parimaks. Mitte, et ei võiks olla teisi sama häid — kirjutan vaid autoritest ja koomiksitest, mida ma ise lugenud olen.

Daniel Clowes

Ghost World” on salingerilikult nukker lugu kahe südamesõbranna täiskasvanuks saamisest suvel peale keskkooli lõpetamist.

Clowes on Terry Zwigoffiga kahasse samanimelise filmi stsenarist.

David Boring” on minategelase filmižanre segav eksirännak läbi elu.

Daniel Clowes bibliography on Clowesi teoste ja nende tõlgete ning tema intervjuude põhjalik bibliograafia.

Clowesi jaoks on küsimus “Kes ma olen?” lahutamatult seotud küsimusega “Mida ma kannan?” Heast maitsest ja banaalsusest on juttu intervjuus “He Loves You Tenderly”, mis ilmus ajakirjas “Hermenaut”.

Kim Deitch

The Boulevard of Broken Dreams” jutustab Disneyga konkureerivas stuudios töötavast animafilmikunstnikust, keda hakkab nägemustes kimbutama tema enda loodud mitmepalgeline kass Waldo.

Deitchi pildid on särtsu täis.

Eric Drooker

Blood Song” on sõnadeta piltjutustus ühe tüdruku teekonnast troopiliselt saarelt suurlinna, tantsust läbi elu. “Blood Song” on plakatlik nii halvas kui heas mõttes: kujundid on mõnevõrra stamplikud, kuid jõulised.

Neil Gaiman

Jutuvestja Neil Gaimani käsikirjadest on sündinud “Sandmani” kümme raamatut.

EQ arvustus “Sandman — koomiks, mis on parem kui sliced bread”.

Neil Gaimani koduleheküljel on esseed, võrgupäevik, pildigalerii.

Scott McCloud

Scott McCloudi “Understanding Comics” on koomiksi kui kunstivormi ajaloost ja omapärast: näiteks sümbolite kasutamine, loojutustamine, aja kulg koomiksis. Raamatus, mis ise on koomiksivormis, illustreerivad pilt ja sõna teineteist.

UUS!The Sculptor“ jutustab noorest skulptorist, kelle elu teeb ootamatu pöörde; McCloud rakendab meisterlikult võtteid, millest kõneles “Understanding Comics“.

scottmccloud.com ilmuvad tema uued koomiksid ja viidad võrgukoomiksitele.

Joe Sacco

Groteskse pildikeelega “koomiksiajakirjanik” Joe Sacco on spetsialiseerunud sõjakoleduste kujutamisele.

Palestine” näitab palestiinlaste elu esimese intifada ajal 1990-ndate alul.

Safe Area Gorazde” kujutab serblaste julmusi ja genotsiidi Bosnia sõjas 1995-1996.

Art Spiegelman

New Yorki juudi Art Spiegelmani “Maus” on lugu ta isa Vladeki elust Poolas 1930. aastatel ja läbielamistest II maailmasõja ajal koonduslaagris. —Paralleelselt näeme, kuidas Art oma isaga läbi saab (loe: ei saa).

Spiegelman kujutab juute hiirte, sakslasi kasside ja ameeriklasi koertena, vastandades stereotüüpe realistliku jutustamislaadiga.

Umberto Eco on öelnud: ““Maus” on raamat, mida ei saa tõesti käest panna, isegi selleks, et magama minna.”

“Maus” on võitnud Pulitzeri auhinna.

Art Spiegelman: lühibiograafia ning “Mausi” ja teised koomiksid.

Chris Ware

Tempo ja rütmi meister Chris Ware vaeb perekonnasaagas “Jimmy Corrigan: The Smartest Kid on Earth” kolme põlvkonna hädavareste saatust. Üksildane 36-aastane kontoriametnik saab küllakutse isalt, keda ta pole kunagi näinud. Jimmy Corrigani lugu vaheldub ta vanaisa lapsepõlvejuhtumustega Chicago 1896. aasta maailmanäituse ajal.

Lamedad pastelsed pinnad, väikesed pildid ja nokitsetud detailid reedavad autori kiindumust 20. sajandi alguse esteetikasse.

Intervjuu NYC Graphic Novelists’is.