Prognoos kuueks kuuks: mai 2023 – oktoober 2023


Uuendanud 7. mail 2023 Marko Kaasik .

 

Tähelepanu! See prognoos on iseseisev. Ükski Eesti ega välismaa ilmaportaal ei vastuta selle eest, ka siis kui kuvab seda lingina. Kõigi tehniliste ja sisuliste küsimuste ning soovidega palun pöörduda: marko.kaasik(ät)ut.ee. Vabandan kasutajate ees, et ma ei saa alati päris regulaarselt seda prognoosi uuendada ja loodan mõistvale suhtumisele.

 

Prognoos lähtub atmosfääri dünaamika mudelist, mis arvestab maailmamere ja atmosfääri koostoimet (NOAA, USA). See prognoos on tehtud mudeli teise versiooni põhjal, mis on kasutuses alates 2011. aastast: NCEP coupled forecast system model, arvutustulemused vt. http://origin.cpc.ncep.noaa.gov/products/people/wwang/cfsv2fcst/. Alates 2020. aastast on kasutusel ka Meteoblue prognoos, mis lähtub nii NOAA, kui Euroopa Keskuse (ECMWF) mudelarvutustest: https://www.meteoblue.com/en/weather/forecast/seasonaloutlook/

 Võrreldes traditsiooniliste statistiliste mudelitega (analoogaastad, regressioonmudelid) on dünaamika mudel teaduslikus mõttes rohkem kui samm edasi, kuid sõltub palju atmosfääri, ookeani ja maismaa seostest, mille modelleerimise ajalugu on palju lühem kui üle poole sajandi pikk atmosfääridünaamika mudelite kogemus. Suure arvutusmahu ja globaalse andmehõive (meteoroloogilised vaatlusandmed) tõttu on globaalse kliima numbriline modelleerimine siiani jõukohane vaid suurematele uurimiskeskustele maailmas. Jooksva kuu prognoosi tegemiseks on kasutatud ka keskmise ajaskaala mudelite arvutusi.

Alates 2010. aasta algusest on NCEP leheküljel korraga kolm erinevat prognoosi: arvutatud viimase 10 päeva, neile eelnenud 10 päeva ja omakorda viimastele eelnenud 10 päeva algandmete põhjal. Igaüks neist prognoosidest on keskmine 40 mudelarvutusest - uus arvutus tehakse neli korda päevas uute laekuvate algandmetega. Kolmest keskmistatud prognoosist kõige usaldusväärsemaks loetakse hiliseimat, kuid võrdlemine kahe eelnevaga annab aimu tulemuste stabiilsusest - kui need erinevad palju, siis on karta, et mudel ei suuda käesolevatest algtingimustest tõepärast prognoosi anda.

NB ! Tänapäeva teadmiste tase ei võimalda veel prognoosida ilma kolmeks kuuks ette sama täpselt nagu kolmeks päevaks. Palume arvestada suuremate kõrvalekalletega kui mõne päeva või nädala puhul. Eriti kehtib see sademete kuusummade kohta. 

 

Temperatuurid on toodud eraldi Eesti merelise (Ristna, Hiiumaa) ja kontinentaalse (Tartu) osa kohta. Sademete pikaajaline prognoos on liialt ebatäpne selleks, et erinevusel Eesti eri osade vahel oleks tähtsust. Seetõttu on see prognoos antud ainult Tartu kohta.

Normiks, millega kuukeskmisi prognoose võrreldakse, on aastate 1991 - 2020. a. keskmised Riigi Ilmateenistuse andmetel (http://www.ilmateenistus.ee/kliima/kliimanormid/).


                                                                                                                             

Kommentaar. Tavapäraselt muutliku ilmaga aprill oi paljuaastasest keskmisest veidi üle kraadi soojem ehk siis märkimisväärselt soojem kui prognoositud. Sadas vaid kaks kolmandikku normist, seega oli aprill prognoositud keskmisele lähedasest kuivem.

Uus prognoos näitab stabiilselt soojapoolset ning sadude poolest normaalset suve ja varasügist.

 

Kuu

Mis laadi ilma ootame?

Temperatuur, ºC

Sademed, mm

Ristna

Tartu

Tartu

norm

prognoos

norm

prognoos

norm

prognoos

Mai

Peaaegu kogu  Euroopas on õhurõhk paljuaastasest keskmisest veidi kõrgem. Ootame tavalisest soojemat ja päikesepaistelisemat, tavalise sajuhulgaga maikuud.

+9,0

+9,5

+11,5

+11,8

54

55

Juuni

Kõrgrõhkkondade kerge ülekaal võrreldes paljuaastase keskmisega jätkub. Ka juunis on oodata tavalisest veidi enam soojust ja normaalselt vihma.

+13,5

+13,9

+15,5

+15,9

88

87

Juuli

Kõrgrõhkkondade ülekaal pea kogu Euroopas jätkub. Oodata on soojapoolset ja tavalise sajuhulgaga juulit.

+17,5

+17,9

+18,0

+18,4

67

65

August

Põhja-Euroopas on õhurõhk tavalisest veidi kõrgem, seega on kerges ülekaalus kõrgrõhualad. Ilm on päikesepaistelisem ja natuke soojem kui tavaliselt augustis. Vihma ootame tavapäraselt.

+16,8

+17,1

+16,4

+16,8

79

81

September

Põhja-Euroopas on õhurõhk tavalisest kõrgem, lõuna pool kaunis tavaline. See tähendab, et sügisene madalrõhkkondade vool Atlandi ookeanilt Baltimaadele on mõnevõrra pärsitud. Ootame üsna päikesepaistelist ja sooja septembrit, aga suve laadis hoovihmad jätkuvad, mistõttu sajuhulk jääb normi lähedale.

+13,3

+14,0

+11,8

+12,6

55

54

Oktoober

Ida-Euroopas on õhurõhk tavalisest kõrgem, lääne pool normaalne. Seega Atlandi madalrõhkkonnad ei suuda Läänemerest palju kaugemale itta tungida ja toovad oma idaservas meile sooja õhku lõunakaartest. Ootame soojapoolset normaalse sajuhulgaga oktoobrit.

+8,3

+9,0

+6,0

+6,7

68

66

 


Koostaja ega Tartu Ülikool  ei kanna juriidilist vastutust prognoosi kasutamisest tulenevate tagajärgede eest. Muidugi teeme oma parima, et prognoos oleks täpne ja õigeaegne.

Neither forecaster nor University of Tartu is responsible (in legal terms) on the consequences of using our forecast. However, we do our best to ensure the quality of forecast.


Prognoos on sõltumatu Eesti
Riigi Ilmateenistusest ja teistest rahvuslikest ilmateenistustest.
Forecast is independent of any national meteorological service.