[ esilehele ]

MTMM.00.204 Rakendustarkvara: Mathcad (2 EAP, 1 AP) 14/15 K Stats

Marek Kolk, Tartu Ülikool, Matemaatika Instituut

 

algusesse     kirjandus, viited     programmidest     Aine kava (pdf)

 

Väike ülevaade matemaatikaprogrammidest

 

artikkel programmidest

3 awesome free math programs

Programmide võrdlustest (pdf)

Maailmas ühed tuntumad ja suurte võimalustega matemaatikaprogrammid on Matlab (numbriline arvutamine), Maple (sümbolarvutus), Mathematica (sümbolarvutus). Paraku on eelnimetatud programmid kommertstarkvarad ja nende hinnad võivad olla väga kõrged (mitmetuhande dollari kanti).

Alternatiiviks on võimalus kasutada vabatarkvara, kuid siin põrkume probleemi ette, et millist valida, milline nendest on usaldusväärne, piisavalt paljude võimalustega ja sealhulgas oleks piisavalt mugav kasutada.

 

Numbrililine arvutamine

Matlab

www.mathworks.com

Kommertstarkvara professionaalidele, mida kasutatakse laialdaselt insenertehnilistes arvutustes. Levinud standardina ka teistes valdkondades. Tehted vektorite ja maatriksitega on naturaalselt sisse ehitatud ning see tagab hea kiiruse ja optimeerimise.

SciLab

www.scilab.org

Tasuta tarkvara alternatiiviks Matlabile (nn "kärbitud" Matlab). Lisaks väiksemale funktsionaalsusele on Scilab mitu korda aeglasem kui Matlab. Samas võib loota, et mida aeg edasi, seda kiiremaks programmi arendatakse.

Euler

eumat.sourceforge.net

Tasuta tarkvara, alternatiiv programmile Matlab, sisaldab sümbolarvutust, mis põhineb Maxima koodil.

Fortran

Programm Force

Klassikaline programmeerimiskeel, mis on omal ajal loodud eelkõige teadusarvutuste jaoks. Hoolimata oma vanusest töötab see suurepäraselt siiani. Keelde on sisse ehitatud naturaalne vektorite ja maatriksite struktuur, mis lubab vastavaid vajalikke arvutusi optimeerida ja saavutada hea töökiirus.

Erinevalt spetsiaalsetest matemaatika programmidest puudub Fortranil graafiline pool (tõsi, vajaduse korral saab kasutada vastavaid spetsiaalseid versioone). Ühest küljest võimaldab Fortran teha suuremahulisi teadusarvutusi väiksema ajakuluga, kuid teisalt tuleb kasutajal ise valida lahendusalgoritmid ja sageli ka ise need nö "nullist" kirja panna (näiteks tuletiste ja integraalide leidmiseks, samas saab paljude algoritmide jaoks kasutada juba valmiskirjutatud lahendusi, näiteks maatriksite pööramisel, Gamma, Beta, Psi jne funktsioonide leidmisel). Seega tuleb valida, kas tähtsam on inimese kulutatud aeg (programmi kirjapanekuks) või masina poolt arvutusteks kulutatud aeg.

Force lingi all leiate ühe lihtsa vabavaralise lahenduse, mis sisaldab nii tekstiredaktorit kui ka Fortrani kompilaatorit.

Enamus kommertstarkvarades on võimalus kasutada ka Fortrani vahendeid.

MathCad

www.ptc.com/products/mathcad/

Kommertstarkvara. Levinuim vahend Tartu matemaatika instituudis, on sobilik arvutusmeetoditesse sisseelamiseks. Lihtne graafiline liides (sarnaseid jooni Windowsi ja Wordi stiiliga), kuid keerukamate projektide korral jääb puudu paindlikkusest ja töökiirusest.

Sümbolarvutus

Mathematica

www.wolfram.com

Kommertstarkvara professionaalidele, enamasti mõeldud sümbolarvutuseks, kuid omab väga laialdasi võimalusi. Samas on ette heidetud disainilist elementi. Mathematica kasutab oma sümbolarvutuse paketis Maplet, testide järgi otsustades on ta numbriliste arvutuste koha pealt Maplest kiirem.

Maple

www.maplesoft.com

Kommertstarkvara professionaalidele, enamasti mõeldud sümbolarvutuseks, kuid omab väga laialdasi võimalusi.

Maxima

maxima.sourceforge.net    wxMaxima

Tasuta tarkvara, alternatiiv kommertslikele sümbolarvutuste programmidele.

Sage

www.sagemath.org

Tasuta tarkvara, sisaldab mitutu erinevat projekti, sealhulgas programmi Maxima.

Statistika

R

www.r-project.org

Tasuta statistika tarkvara.