Projekt: Ajakohased kultuuri mõõdikud riigi ja regiooni tasandil
Rahastaja: Eesti Teadusagentuur, PRG380
Periood: 2019-2022 (pikendatud 2023. aastaks)
Põhitäitjad:
Prof. Anneli Kaasa, majandusteaduslike sotsiaal- ja kultuuriuuringute professor, Tartu Ülikool (koduleht)
Prof. Michael Minkov, Tartu Ülikool, Varna University of Management
Projekti lühikirjeldus:
Kõigepealt kaardistati, millised on erinevad olemasolevad mudelid kultuuri mõõtmiseks ning rahvusvahelistest uuringutest kättesaadavad andmed. Selle etapi kõige olulisem tulemus seob teoreetiliselt kolm kõige tuntumat kultuurimudelit (Hofstede, Schwartz, Inglehart) ühtsesse süsteemi.
Järgmisena arvutati maailma väärtusuuringu (WVS) andmete põhjal uued näitajad kultuuri mõõtmiseks. Kahe dimensiooni (vabadus-mure ja vastutus-usk) skoorid põhinevad kogu elanikkonna andmetel ja on saadaval 115 riigi kohta (Euroopas ka riigisisesed regioonid) kuue perioodi kohta aastatel 1990-2020 ning need saab välja arvutada ka WVS-i tulevaste lainete pealt.
Edasine empiiriline analüüs näitas, et see uus kultuuridimensioonide komplekt ja teised kahemõõtmelised kultuurimudelid (sealhulgas Ingleharti ja muudetud Hofstede mudel) on kõik üksteise pöörded. Kaasates WVS-ist täiendavaid näitajaid, mida küsiti ainult kahes laines, positsioneeriti ka Schwartzi mudeli elemendid empiiriliselt erinevate mudelite süsteemi.
Samuti testiti, kui hästi loodud kultuuri mõõdikud seletavad erinevaid sotsiaalseid, poliitilisi ja majanduslikke nähtusi, sh mitmes eraldiseisvas uuringus, mille tulemus on, et uutel kultuuri mõõdikutel on tõepoolest suurem seletusjõud.
Projekti tulemused on olulised nii teadlastele kui ka praktikutele. Esiteks saab loodud kultuuri mõõdikuid kasutada erinevate riikide (ja piirkondade) kultuuritausta iseloomustamiseks ning teiseks, kultuuri võimaliku mõju osas teistele nähtustele võimaldab loodud süsteem võrrelda varasemate uuringute tulemusi, kus näiteks kultuuri mõju mõnele teisele nähtusele on uuritud erinevate kultuurimudelite abil.