Annotatsioon
Loengukava
Arvestus
Materjalid
Lingid


Seminar looduse kirjutamisest


1. (19. veebruar). Looduskirjanduse tutvustus Eesti näidete põhjal.
Looduskirjandus ilu-, teadus- ja tarbekirjanduse piirimail, looduskirjanduse tingimused (vahetu vaatlus, täpsus, stiil) ja piiritlemine. Eesti looduskirjanduse tunnusjooned ja mitmekesisus. Looduskirjanduse lugejaskonnast ja retseptsioonist eesti loodusajakirjade näitel.
Tekstid: Manes (1996), Masing (1970), Tüür (1997).


2. (4. märts). Looduskirjandusega seotud teadusteooriad.
Looduskirjandus kui teaduslike ja filosoofiliste vaadete väljendaja. Loodusteaduslik teadmine ja küsimus selle autentsusest looduskirjanduses. Looduskaitseline mõte looduskirjanduses - ökofilosoofia ja keskkonnaeetika teooriad. Looduskirjanduse kohad - kohateooria ja bioregionalism. Inimene looduskirjanduses - eksistentsialism ja antropoloogiline keskkonnaeetika.
Tekstid: Berthold-Bond (2000), Cloudsley (1995), Evernden (1996), Ruskin (2000)


3. (18. märts). Ökokriitika e. kirjandusökoloogia: teooria ja põhisuunad.
Kirjandusökoloogia ajalugu, suunad ja tähtsamad allikad. Kirjandusökoloogia ülesanded ja analüüsimeetodid. Lähivaade Lawrence Buelli ja Patrick D. Murphy kirjutistesse. Seos looduskirjanduse ja põlisrahvaste kirjanduse vahel; dialoogiline lähenemine ja M. Bahtini ideede kirjandusökoloogiline edasiarendamine; ökofeminism.
Tekstid: Buell (1995) Howarth (1996), Merchant (1990), Murphy (1995).


4. (1. aprill). Looduse tekstuaalsus ja ökosemiootika.
Küsimus looduses oleva väljendamise võimalikkusest. Looduse struktuursus, tekstuaalsus ja semiootilisus. Erinevad vaated looduse semiootilisusele: Umberto Eco, Thomas Sebeok, Charles S. Peirce. Biokommunikatsioon ja tähendused looduses: Jakob v. Uexkülli tähendusõpetus. Eri tüüpi loodused Kalevi Kulli järgi. Inimese osalus looduse kommunikatsioonis ja looduskirjandus kui selle tõlkimine.
Tekstid: Hoffmeyer (1998), Kull (1998), Randviir (2000), Soper (2000), Uexküll (1982).


5. (15. aprill). Looduskirjanduse meetodid, suunad ja autorid.
Ülevaade Ameerika varasemast looduskirjandusest ja selle võrdlus eesti looduskirjanduse kujunemislooga: erinevused suhtumistes ja vajadustes. Rahvuslikkus ja ideoloogilisus looduskirjanduses. Etapid ja voolud eesti looduskirjanduses, kirjandussisesed ja -välised tegurid. Erinevate kirjandusvoolude mõjud (realistlik ja romantistlik looduse kirjeldus, pastoraal). Ühiskondlikud ja kultuuriloolised tegurid. Koha ja aja roll looduskirjanduses, sündmus looduskirjanduses.
Tekstid: Annist jt (1940), Lyon (1996), Maran, Tüür (2001), Meeker (1996).


6. (29. aprill). Looduse kujutamine pildis. Loodusfoto ja looduskirjandus.
Looduskirjanduse pildilisus. Loodusfotod looduskirjanduse teoste illustratsioonidena: päevaraamatust pildialbumini. Loodusfoto kui jutustus, loodusfoto ja allkirja seos. Dokumentaalne ja pitoreskne loodusfoto. Raam ja kompositsioon, ehk sellest, mida pildil ei näidata. Aeg ja ajatus loodusfotos. Loodusfoto autor ja tarbija.
Tekstid: Armbruster (1998), Friday (1999), Hautala jt. (1981), Maran (2003).


7. (13. mai). Loodus Fred Jüssi loomingus. Näidisanalüüs.
Ülevaade Fred Jüssi loomingust, kogumikust "Jäälõhkuja" (1986) valitud tekstide süvaanalüüs ökokriitika teooriat kasutades.


8-10. (27. mai). Analüüside esitamine, arvestused ja seminari lõpetamine.
Kogu päeva kestev väljasõiduseminar. Ökokriitiliste analüüside esitamine ja ühisarutelu.



* Tekstide koopiad jagatakse osalejatele iga eelneva seminari lõpus, tekstide bibliograafilisi andmeid vaata lehelt 'Materjalid'. Allajoonimisega on tähistatud kohustuslikud tekstid, mille läbitöötamine on seminaril osalemise eelduseks.