Elu tunnused

iDevice ikoon Ülesanne

Kirjutada ühe elusa ja elutu objekti kohta (näiteks kassi ja tooli kohta), mis on neil ühist ja mille poolest erinevad! Omadused tuua tabelis (vähemalt 10):
Näide:

omadus

elus

elutu


iDevice ikoon Elu tunnused

Elu, selle kõigis avaldustes, uurib bioloogia.

ELU TUNNUSED

  1. Rakuline ehitus - rakk on väikseim elusüksus. Rakkude hulga järgi jaotatakse elusorganismid ainurakseteks (bakterid, algloomad e. protistid, ainuraksed vetikad, ainuraksed seened) ja hulkrakseteks (enamik taimi, loomi ja seeni). Ainuraksus on primaarne - hulkraksus tekkis 700 - 900 miljonit aastat tagasi.
  2. Sisemine keeruline organiseeritus - keeruline ehitus, talitlus ja regulatsioon.
  3. Aine- ja energiavahetus - väliskeskkonnast võetakse aineid, mis muudetakse välise või sisemise energia arvel keerulisteks kehaomasteks aineteks. Ainevahetus - organismi kõik lagundamis- ja sünteesiprotsessid kokku. Jäägid eritatakse väliskeskkonda. Energiavahetus organismi ja väliskeskkonna vahel. Energiat saadakse Päikesest või teiste organismide poolt sünteesitud orgaanilistest ainetest. Kõik püsisoojased organismid kiirgavad soojusenergiat.
  4. Stabiilne sisekeskkond - homöostaas - püsiv keemiline koostis, püsiv pH (happesus), püsisoojastel püsiv temperatuur. Tagatakse ainevahetuse regulatsiooni kaudu. Alamatel organismidel pole sisekeskkond nii stabiilne.
  5. Paljunemisvõime - suguliselt või mittesuguliselt. Alamad organismid enam mittesugul9iselt (pooldumine, eostega, vegetatiivselt kehaosade abil). Suguline paljunemine enam hulkraksetel organismidel isas- ja emassugurakkude abil. Toimub viljastumine ja sügoodist areneb uus organism. Sugurakkudega antakse järglastele kaasa geneetiline informatsioon.
  6. Arenemine - kvalitatiivsed muutused organismis. Algab viljastumisest või vanemorganismist eraldumisega mittesugulisel paljunemisel. Kujunevad uued sise- ja välistunnused, toimub kohanemine keskkonnaga. Areng kas otsene või moondeline, alati lõpeb surmaga. Surm sõltub organismi geneetilisest infost ja keskkonnast.
  7. Reageerimine ärritustele - hulkraksetel meeleelundid - võtavad vastu ärritusi ja reageerivad nendele närvisüsteemi vahendusel. Alamatel organismidel ja taimedel nende asemel teatud orgaaniliste ainete molekulid.

iDevice ikoon Looduse organiseeritus

Videoloeng (inglise keeles)


Järjestada keerukuse alusel: aatomid, molekulid, organellid, rakud, koed, organid, organsüsteemid ehk elundkonnad, organismid, liigid, populatsioonid, ökosüsteem, biosfäär.

ORGANISEERITUSE TASE

ISELOOMUSTUS

UURIV TEADUSHARU

aatomid pole elus keemia ja füüsika
molekulid pole elus, kuid on nn. biomolekulid (sahhariidid, lipiidid, valgud, nukleiinhapped), mida leidub vaid elusorganismides, eluslooduse esmane organiseerituse tase molekulaarbioloogia
organellid raku koostisosad - tuum, mitokondrid, ribosoomid, rakumembraan jne. rakubioloogia e. tsütoloogia
rakud eluslooduse esmane kõigi elu tunnustega tase
koed sarnase päritoluga, ehitusega ja ülesandega rakud koos rakuvaheainega histoloogia
organid kindla ülesandega kudede kogum anatoomia, füsioloogia, geneetika ja ökoloogia erinevad harud
organsüsteemid ehk elundkonnad kindla ülesandega organite kogum
organismid üherakulised või hulkraksed
populatsioonid sama liiki organismid teatud maa-alal teatud ajal  
liigid sarnase ehituse, geneetikaga ja talitlusega organismid  
ökosüsteem elusorganismid koos eluta looduse komponentidega ühel alal ökoloogia harud
biosfäär Maad ümbritsev elu sisaldav kiht. Kõige kõrgem eluslooduse organiseerituse tase.

iDevice ikoon Teaduslik uurimismeetod

Teadusliku uurimismeetodi etapid ja nende järgnevus: teaduslikud faktid - probleemi püstitamine - taustinformatsiooni kogumine - hüpoteesi sõnastamine - hüpoteesi kontrollimine - tulemuste analüüs - järelduste tegemine - uued teaduslikud faktid.


iDevice ikoon Ülesanne
Lugeda õpikust vastavat peatükki ja esitada ühe uurimuse kavand oma vabalt valitud teemal. Tuua välja uurimuse objekt, muutuja, hüpotees, uurimismeetodite iseloomustus.

iDevice ikoon Mõisted
  1. ainevahetus
  2. anatoomia
  3. areng
  4. bioloogia
  5. biosfäär
  6. elu omadused
  7. energiavahetus
  8. füsioloogia
  9. geneetika
  10. histoloogia
  11. homöostaas
  12. hüpotees
  13. liik
  14. loodusseadus
  15. molekulaarbioloogia
  16. organ
  17. organell
  18. organsüsteem
  19. populatsioon
  20. teaduslik meetod
  21. tsütoloogia
  22. ökoloogia